VisitCzechowice
Zapraszamy w Beskidy
Liczne, zwłaszcza górskie trasy turystyczne (rowerowe i piesze) zachęcają do wędrówek i spędzania wolnego czasu na łonie wspaniałej przyrody. Miłośnicy sportów zimowych mogą z kolei korzystać z licznych, narciarskich tras zjazdowych i biegowych.
Obszar położony na terytorium Polski obejmuje tereny niezwykle bogate i różnorodne przyrodniczo, obfitujące w liczne zabytki architektoniczne, kulturowe i historyczne
ZABYTKI
CZECHOWIC-DZIEDZICE
Niezwykłe bogactwo przyrodnicze i kulturowe
- gmina Bielsko-Biała (miasto na prawach powiatu),
POWIAT BIELSKI
- gmina Czechowice-Dziedzice,
- gmina Szczyrk,
- gmina Buczkowice,
- gmina Porąbka,
- gmina Wilamowice,
- gmina Wilkowice,
POWIAT PSZCZYŃSKIPOWIAT SUSKI
- gmina Stryszawa,
- gmina Zawoja,
- gmina Maków Podhalański,
- gmina Jordanów,
- gmina Bystra Sidzina,
- gmina Tomice,
- gmina Brzeźnica,
- gmina Spytkowice
POWIAT ŻYWIECKI
- gmina Żywiec,
- gmina Czernichów,
- gmina Gilowice,
- gmina Jeleśnia,
- gmina Milówka,
- gmina Koszarawa,
- gmina Lipowa,
- gmina Łękawica,
- gmina Łodygowice,
- gmina Radziechowy-Wieprz,
- gmina Rajcza,
- gmina Ślemień,
- gmina Świnna,
- gmina Ujsoły,
- gmina Węgierska-Górka,
POWIAT OŚWIĘCIMSKI - gmina Oświęcim,
- gmina Kęty,
- gmina Polanka Wielka,
- gmina Zator
- gmina Pcim.
Miejsca warte odwiedzenia
Pałac Habsburgów
Babia Góra
trasy zjazdowe
Sucha Beskidzka
Czernichów
Milówka
Bielsko-Biała
Koszarawa
Sól
pałac Habsburgów
Jednym z najbardziej znanych zabytków regionu jest położony w Żywcu pałac Habsburgów oraz park z XVIII wieku. Pałac został zaprojektowany przez Karola Pietschkę na polecenie arcyksięcia Albrechta. Wnętrza zostały urządzone przez krakowskich artystów Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego. Pałac był wielokrotnie przebudowywany. Po wojnie został w nim założony Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się Park Habsburgów. Został on założony w XVIII wieku w stylu francuskim, a następnie przekształcony na styl angielski. Charakterystycznym punktem jest stojący na wyspie Domek Chiński (XVIII wiek).
Babia Góra
Dla miłośników górskich wędrówek wyjątkowo ciekawym miejscem jest Babia Góra, u podnóży której jest położona gmina Zawoja. Jeden z największych walorów przyrodniczych Babiej Góry stanowi tzw. piętro alpejskie, zwane także halnym, zajmujące ostatnią strefę (od ok. 1650 m n.p.m. aż po sam szczyt wznoszący się na wysokość 1725 m n.p.m.) tego owianego licznymi legendami, tajemniczego i niemal mistycznego szczytu. Występowanie tego piętra w Polsce ograniczone jest wyłącznie do najwyższych gór – poza Babią Górą wykształca się jeszcze tylko w Tatrach i Karkonoszach, co stawia je w rzędzie najcenniejszych ekosystemów w skali całego kraju. Teren Babiogórskiego Parku Narodowego jest miejscem występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Do przedstawicieli dużych ssaków drapieżnych należą wilk i ryś. Lasy zamieszkują coraz rzadsze głuszce.
Milówka
Ciekawym miejscem na mapie regionu jest również Milówka, położona w Beskidzie Żywieckim nad rzeką Sołą. Mieści się tutaj Muzeum „Stara Chałupa”, zabytkowy drewniany dom, będący przykładem tradycyjnego budownictwa Żywiecczyzny i jednym z najstarszych przykładów architektury ludowej (1739 r.). Na Cumowej Grapie znajduje się „Krzyż Grunwaldu”, wzniesiony przez miejscowych patriotów, odsłonięty 15 lipca 1910 roku w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Zniszczony w czasie wojny, został odbudowany w 1984 roku. Ciekawym miejscem o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym jest górski park botaniczny Leśny Gród, znajdujący się bezpośrednio przy szlaku na Halę Boraczą.
Koszarawa
Z dala od miast położona jest z kolei gmina Koszarawa. Znajdują się tu liczne trasy piesze i rowerowe, a zimą długo utrzymują się dobre warunki narciarskie. Na położonym opodal szczycie Jałowiec znajdują się dwie duże polany – Hala Trzebuńska i Polana Krawcowa, będące naturalnymi platformami widokowymi, z których można podziwiać Beskid Żywiecki.
Sól
W gminie Rajcza położona jest miejscowość Sól, na terenie której znajdują się źródła solankowe. Mają one charakter studni z drewnianymi zadaszeniami. Pamiątką warzelnictwa są drzwi do babińca w kościele parafialnym w Żywcu, wykonane z żelaznych naczyń służących do warzenia soli. Również w Soli, na lewym brzegu potoku Słonica, przy głównej drodze, znajduje się zabytkowa dzwonnica z XIX wieku. W pobliżu drogi do Ujsół znajduje się zespół pałacowo-parkowy. Pałac był wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli, a w przyległym parku znajdują się liczne rzeźby oraz staw. Na terenie gminy Rajcza znajdują się również trzy rezerwaty przyrody – Rezerwat „Butorza” (ochrona dolnoreglowego drzewostanu świerkowego), Rezerwat „Śrubita” (200-letni drzewostan świerkowo-bukowo-jodłowy) oraz rezerwat „Dziobaki” (200-letni bór świerkowo-bukowo-jodłowy, bagienna olsza górska).
Sucha Beskidzka
W dolinach rzek Stryszawki i Skawy, na pograniczu Beskidu Makowskiego, Żywieckiego i Małego znajduje się Sucha Beskidzka. Jednym z najciekawszych miejsc jest Grota Komonieckiego – największa grota erozyjna w polskich Karpatach fliszowych. 50 metrów poniżej otworu jaskini znajduje się największy wodospad w Beskidzie Małym – Wodospad Dusicy. Zamek w Suchej Beskidzkiej, popularnie nazywany Małym Wawelem jest jednym z najpiękniejszych zabytków renesansowych w Polsce. Pierwotnie w tym miejscu stał kamienny dwór obronny wybudowany w XIX wieku przez Kaspra Suskiego. Kolejni właściciele rozbudowywali go oraz dobudowywali nowe elementy m.in. wzbogacając o wieże. Obok zamku znajduje się park z XIX wieku.
Czernichów
Położona w powiecie żywieckim gmina Czernichów dzięki warunkom naturalnym (jeziora, lasy oraz góry) posiada niezwykłe walory krajoznawczo- turystyczne. Jedną z jej największych atrakcji jest zbiornik i elektrownia na górze Żar.
Raj dla narciarzy
Narciarze, którzy zawitają do regionu mogą skorzystać z wielu różnorodnych tras zjazdowych, zlokalizowanych m.in. w Szczyrku, gdzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich oraz kolej linowa na Skrzyczne. Są tu również dostępne liczne inne atrakcje turystyczne, zachęcające do odwiedzin przez cały rok – należą do nich m.in. ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą, crossowy tor rowerowy, trasy narciarstwa biegowego czy plac Św. Jakuba w centrum miasta.
Bielsko-Biała
Największym miastem regionu jest Bielsko-Biała, słynące m.in. z zamku książąt Sułkowskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historyczne. Miasto poprzeplatane jest siecią urokliwych uliczek, którymi warto się przespacerować odwiedzając kolejne atrakcje. Studio Filmów Rysunkowych przy ul. Cieszyńskiej to miejsce, gdzie powstały postacie tj. Reksio oraz Bolek i Lolek. W sąsiedztwie Bielska-Białej znajdują się liczne szlaki turystyczne m.in. na Kozią Górkę, Szyndzielnię, Klimczok oraz Błatnią. Nie tylko amatorzy pieszych wędrówek, ale również rowerzyści znajdą dla siebie liczne trasy rowerowe, zarówno rekreacyjne jak i górskie m.in. kompleks „Enduro Trails – Bielsko-Biała”.