VisitCzechowice
WYBRANE ZABYTKI GMINY
CZECHOWICE-DZIEDZICE
Gmina Czechowice-Dziedzice położona jest w południowej części Polski, w Kotlinie Oświęcimskiej, w obrębie zapadliska przedkarpackiego, na styku dwóch jednostek fizyczno-geograficznych – Doliny Górnej Wisły i Pogórza Śląskiego. Obejmuje fragmenty Wysoczyzn Przykarpackich (Międzyrzeckiej i Wilamowickiej). Jej naturalne granice stanowią głównie rzeki i zbiorniki wodne – od wschodu Biała, północy Wisła, a północnego-zachodu Jezioro Goczałkowickie. Najwyższy punkt ma wysokość 312,2 m n.p.m., najniższy 239 m n.p.m.
Obszar położony na terytorium Polski obejmuje tereny niezwykle bogate i różnorodne przyrodniczo, obfitujące w liczne zabytki architektoniczne, kulturowe i historyczne
ZABYTKI
CZECHOWIC-DZIEDZICE
Niezwykłe bogactwo przyrodnicze i kulturowe


Czechowice-Dziedzice

Ligota

Bronów

Zabrzeg
CZECHOWICE-DZIEDZICE
1. Pałac Kotulińskich, wzniesiony w pierwszej połowie XVIII w., będący najcenniejszym obiektem architektoniczno- przyrodniczym miasta. Za pałacem znajduje się park przypałacowy oraz las „Bażaniec”.
2. Kościół pw. Św. Katarzyny, budowany w latach 1722-1729, historycznie pierwsza świątynia na terenie miasta. Pierwotnie w tym miejscy stał drewniany budynek z XV wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz.
3. Kaplica przy kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych, pierwsza budowa sakralna w Dziedzicach, ufundowana w 1841 r. przez Jerzego Machalicę.
4. Dworzec PKP, powstały w 1855 r. jako stacja węzła Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda łączącej Kraków z Wiedniem. Jest jednym z najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce.
5. Walcownia Metali Dziedzice, powstała w 1896 r. pod nazwą Zinkwalzwerke Dziedzice. Początkowo w skład zakładu wchodziła jedna hala walcowni i produkowano wyłącznie wyroby z cynku z przeznaczeniem na rynek krajowy i na eksport (Chiny, Azja Zachodnia).


LIGOTA
1. Kościół pw. Opatrzności Bożej, budowany w latach 1801- 1806. W kolejnych latach kościół rozbudowywano m.in. wzniesiono wieżę dzwonną (1834- 1840r.), w 1842 r. chór drewniany zastąpiono murowanym, a w 1850 r. zostały ufundowane dwa boczne ołtarze, a w 1881 r. chrzcielnica.
2. Dwór Chaderskich budowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla rodziny Chaderskich, na przełomie XIX i XX wieku rozbudowywany dla rodziny Gaschów. Po II wojnie światowej przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Opodal znajdują się zabudowania, stajnia oraz stodoła.
3. Budynek gospodarczy, dawna chałupa kowala przy ulicy Zajęczej, drewniany budynek z 1763 r.
BRONÓW
1. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowany w 1874 r. (budowa trwała od marca do października, kiedy to kościół stał już w stanie surowym), poświęcony w 1877 r. Pierwszym proboszczem nowej parafii został ks. Augustyn Figwer, mianowany na to stanowisko 30 sierpnia 1900 r.
2. Drewniany dom i stodoła sześcioboczna z 1739 r. przy ul. Zarzecznej 12


ZABRZEG
1. Kościół św. Józefa – budowę rozpoczęto w 1786 roku poświęceniem fundamentów, a zakończono w 1787 r. Na terenie parafii, znajduje się również zabytkowa przydrożna kapliczka pw. Narodzenia NMP. Została ona zbudowana w 1811 r. z drewna, a następnie przebudowana na murowaną w 1903 r.
2. Gospoda Wawrzyńczyków z otoczeniem z przełomu XVIII i XIX wieku przy ul. Ks. Janoszka 7.